ارتباط سریع با کارشناسان ما : 09125729113

همراه ما در شبکه های اجتماعی باشید

صحبت کردن در مجالس ختم

امتیاز این مطلب
5/5
صحبت کردن در مجالس ختم

اشتراک گذاری در شبکه اجتماعی

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

صحبت کردن در مجالس ختم

مقدمه

برای طریقه صحبت کردن در مجالس ختم باید توجه داشت که هر فرد متوفّی گاهی چندین مجلس بزرگداشت اعمّ از : سوّم، هفتم، چهلم، سال و… برگزار می شود. در این مجالس، اقشار مختلف مردم از هر طیف و طرز فکر و سلیقه و از هر پست و مقام شرکت دارند;  بسته به موقعیت اشخاص صاحب مجلس، حتی افرادی در این مجالس شرکت می کنند که به خاطر موقعیت شغلی ; کمتر توفیق شرف یابی به مسجد را داشته اند تجربه ثابت کرده است که برخی از این مجالس، پرجمعیت تر و باشکوه تر و در عین حال، تأثیرگذارتر برگزار می شود; در چنین فضایی و جلساتی تا حدود زیادی دلها آماده پذیرش سخنان و مطالب سخنران است. بنابراین، برای بهتر برگزارشدن سخنرانی در این گونه مجالس، نکاتی را یادآور می شویم:

پرهیز از موضوعات تکراری 

در مقوله طریقه صحبت کردن در مجالس ختم بسیار مشاهده می شود که در مجالس ترحیم فقط آیات مربوط به مرگ ; نظیر آیات «اِنّا لِلّهِ وَاِنّا اِلَیْهِ راجِعُونَ»، «کُلُّ نَفْسٍ ذائِقَهُ الْمَوْتِ» و… را می خوانند و اندکی تفسیر کرده; چند دقیقه ای موعظه می کنند و با نقل حکایت و ذکر مصیبتی، منبر خود را پایان می دهند.
حتی گاهی اوقات فقط نام مجلس تغییر می کند و بیشتر شرکت کنندگان کسانی هستند که در جلسات قبل نیز حضور داشته اند ; از این رو در این گونه موارد که کم هم نیست، تنوع در سخنرانی و مطالب از ضروریات است.

رعایت حال صاحبان اعزا

سخنران محترم باید از لحاظ برخورد با افراد ; در طریقه صحبت کردن در مجالس ختم دقت داشته باشد. لبخند، بذله گویی افراطی و… تأثیر سخن را در این گونه سخنرانیها که مجلس حزن و عزاست ; پایین می آورد و شاید در مواردی موجب رنجش خاطر صاحبان عزا نیز بشود.

سعی در برقرای نظم

در بعضی از مناطق ; طریقه صحبت کردن در مجالس ختم رسم بر این است که مدعوّین پس از ورود به مسجد ; بدون حفظ حرمت سخنرانی، تقاضای فاتحه می کنند و یا با صدای بلند بازماندگان را تسلیت و سرسلامتی می دهند; این کار تا حدودی نظم مجلس را به هم می زند و باعث حواس پرتی گوینده و شنوندگان می شود; جهت رفع این معضل، به صاحبان عزا که معمولاً دمِ در مسجد ایستاده و به مدعوّین خیرمقدم می گویند; گفته شود که هنگام ورود حضار ; آنها را توجیه نمایند که در بین سخنرانی تقاضای فاتحه نکنند و یا بسیار آرام این کار را انجام دهند که حواس دیگران پرت نشود؛

انتخاب موضوع سخرانی مناسب 

از آنجا که مجلس ترحیم را نمی توان بدون یاد قیامت یا مرگ و یا مانند آنها آغاز کرد; بهتر است پس از قرائت خطبه و آیه; سخران حدیثی زیبا و تکان دهنده از مرگ یا بعد از مرگ را بخوانداین حدیث را می تواند از کتب معتبرو یا کتب معتبر دیگر که درباره مرگ و معاد نوشته شده است; انتخاب کند و مجموعا روایت و ترجمه و توضیح مختصر آن را به مدّت ۷ الی ۱۰ دقیقه بخواند.

چرا موضع صحبت کردن در مجالس ختم بسیار مهم است ؟

باید دقت داشت که متن ما بسیار سنخیت با نوع مراسم داشته باشد.مثلا اگر مراسم شام غریبان است باید از مراسم

خاکسپاری و ناله و زاری و فراق بازماندگان صحبت کرد. یا اگر مراسم چهلم است از دوری و فراق چهلمین روز

درگذشت بیشتر صحبت شود و اینکه روش صحبت کردن خیلی مهم است سعی کنید در دقایق اول مخاطب را جذب

خودتان کنید زیرا گیرا بودن مطالب شما در دقایل اول باعث جذاب نشان دادن کل مطالب شما میشود

دقت در هنگام ذکر مصیبت

گاهی نیز مداح یا سخران به جای تسکین دادن درد فراقِ متوفی; داغدیدگان را بیشتر داغ می کند; یعنی با ذکر بعضی از خاطرات; فقدان متوفی را امری ناگوار جلوه می دهد و خدای نخواسته نوعی اعتراض به امر الهی می کند; بنابراین، بهتر است ذاکر یا سخران سعی کند با استشهاد به آیات و روایات، مسئله مرگ را تبیین کند .همچنین باید از مقایسه مستقیم بین بازماندگانِ متوفی و داغدیدگان اهل بیت علیهم السلام پرهیز شود

نحویه دعای ختم مجلس

چون قصد ما این است که از لحظه به لحظه این مجالس نهایت استفاده برده شود; لذا می توانیم در پایان مجلس نیز از دعاهایی که مرتبط با موضوع ختم ما دارند، استفاده کنیم.صحبت کردن در مجالس ختم

ما را در اینستاگرام دونبال کنید

گروه آوا و نوا

گروه آوا و نوا

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
بیشتر بخوانید
تبلیغات

درباره آوا و نوا

گروه آوا و نوا در فروردین ماه سال 1385 پس از بررسی های صورت گرفته کار خود را با هدف برگزاری تخصصی مراسم ترحیم عرفانی آغاز کرد. سپس با شناختی که ما از افراد مجرب و با تجربه در این حرفه داریم توانسته ایم تا به مشتریان خود اطمینان خاطر بدهیم تا مراسمات ترحیم و همچنین عروسی های مذهبی خود را به ما بسپارند.

سایت تخصصی آوا و نوا با هدف ارائه اطلاعات تماس خدمات دهندگان مجالس و راهنمایی مردمان ایران زمین برای برگزاری هرچه بهتر مراسمات مراسمات ترحیم مذهبی راه اندازی شده است.

ارتباط با آوا و نوا

ساعات کاری

7 روز هفته 24 ساعت شبانه روز

آدرس دفتر

تهران – میدان سپاه – خیابان حاتمی – پلاک ۲۱

تلفن تماس

همراه : 09125729113

 ارتباط در واتس آپ

این وب سایت برای گروه آوا و نوا توسط شرکت باراد گلوبال طراحی و تمامی حقوق آن برای شرکت محفوظ است  . ©2020