مداحی دشتی

مداحی دشتی

مداحی دشتی

آواز دشتی یکی از متعلقات دستگاه شور است که خواهان زیادی در سبک مداحی داشته است و معمولا در مراسم های ترحیم این سبک رو بیشتر مداحان اجرا میکنندو مداح باید مسلط به خواندن سبک دشتی باشد. دشتی خوانی باید به همراه نی نوازی باشید که زیبایی خودش را نشان دهد. دشتی خوانی بایدبه همراه زبان حال و روضه در رابطه با مرحوم باشدکه به مراسم شوق و شور بیشتر میده بهتر است حتما قبل از رزرو مداح دشتی خوان نمونه کار را دیده و بعد از آن مداح مورد نظرخود را دعوت کنید. زیرا مراسم شما بسیار با اهمیت است.شعار ما این است: آبروی صاحب مراسم آبروی ماست

مداحی دشتی چیست ؟

مداحی دشتی یک روش خاص از مداحی در خواندن مراسم ترحیم است که اصول و تکنیک‌های خاص خود را دارد. در مداحی دشتی، خواننده از طریق شعر و نغمه‌ها به ترسیم و تصویرسازی خاطرات مرحوم می‌پردازند. مداحی دشتی یک لحجه خواستی است که بیشتر باب میل شیرازی ها است و در مراسم ترحیم استفاده بسیار میشود. برخی ویژگی‌های مداحی دشتی عبارتند از:

  • انتخاب نوع شعر
  • استفاده از لحجه دشتی دشتستانی
  • همراهی یک نوع ساز

نونه مداحی دشتی مادر

یکی از مجالس هایی که به مناسبت درگذشت عزیزان برپا میکنند مراسم ختم یا ترحیم هست که این مراسم ها شامل : خاکسپاری، شام غریبان، سوم، هفتم، چهلم و سالگرد است. البته با وجود گرانی و هزینه های بالا گرفتن همه این مراسمات واجب نیست .مداح نقش بسیار مهمی در اجرا برنامه دارد. مثلا چگونگی شروع مراسم و تیپ یا ظاهر فرد چگونه باشد؟آیا راس ساعتی که صحبت شده مداح در سر مراسم حضور دارد؟ آیا مداح توانایی اجرای این مراسم ما را دارد و خیلی سوال هایی دیگر که شما عزیزان به فکر و استرس می اندازد.حتما سعی کنید مداح مورد نظر خودرا از جای معتبر هماهنگ کنید و حتما از مداح کارت عضویت بخواهیدتا خیالتان راحت باشد و دیگر نگران اجرای مراسم ختم نباشید


دانلود مداحی مادر

دانلود با کیفیت بالا


دشتی کجایی ای گل یاس سفیدم

 

دانلود با کیفیت بالا


مداحی دشتی همراه با ساز نی

  دشتی پدر

مداحی دشتی به همراه ساز نی جلوه خاصی به مراسم میبخشد و مراسم شما را پرشورتر میکند. خواندن مداحی بسیار زیباتر میشود که به همراه ساز نی باشد.زیرا نوازنده نی جاهایی که مداح در اجرا خالی میگذارد نوازنده نی پر میکند و مراسم حزن بیشتری دارد و آن را به مهمان ها انتقال میدهند. مطمئنا برای همه افراد برگزاری با شکوه مراسمات ختم و ترحیم اهمیت ویژه ای دارد این نوع مراسم ها نیاز به مدیریت و برنامه صحیح دارد .خبر خوب این است ، که گروه آوا و نوا با در اختیار داشتن تیم هنری،میتواند به شما در این امر کمک موثری کند همه مداح هان ما داری کارت عضویت خانه مداحان هستند.

هر آنچه باید در رابطه با مداحی دشتی در مراسم ختم دانست؟

 

نظر گروه آوا و نوا در خصوص اجرای برنامه مراسم ختم بهترین گزینه تالار است زیرا مهان ها در آرامش کامل نشته و گوش فرا میدهند به نوای مداحی دشتی ولی بعضی موقه ها به درخواست مشتری گروه مداحی باید در سر مزار اجرا شود این یک امر سلیقه ای است بهترن گزینه از نظر گروه ما در سر مزار مداحی ساز نی است مراسم ختم را میتوان در منزل . تالار .مزار . رستوران . هتل . سالن های کنفرانس و غیر …. اجرا و برگزار کرد در این سایت در قسمت تالارها جهت مراسم ختم میتوانید بهترین گزینه تالار رو با توجه به بوجه و تعداد مهمان هایتان انتخاب کنیدو همچنین میتوانید مداح دشتی خوان رو با توجه به سلیقه خود انتخاب کنیدزیرا سایت ما میتواند نمونه چندین مداح را در اختیار شما قرار دهد و شما عزیران با دیدن نمونه حضوری یا دیدن از طریق واتس اپ یا تلگرام یا شبکه های مجازی نمونه خود را انتخاب کنید.

نوحه دشتی قدیمی

نوحه دشتی یکی از اصطلاحات ادبی فارسی است که به نوعی شعر مردمی و سنتی اشاره دارد که در مناسبت‌های مذهبی، اجتماعی یا ملی اجرا می‌شود. این نوع شعر عمدتاً در مناطق روستایی و در بیشتذ شهر های ایران اجرا می‌شود و به نوعی از غم ودوری در فراق مرحوم سروده میشود می‌کند.

نوحه دشتی معمولاً به زبان‌ها و لهجه‌های محلی اجرا می‌شود و معمولاً با آواز خاص و تکرارهای مشخصی همراه است. موضوعات نوحه دشتی می‌تواند شامل مسائل دینی، تاریخی، اجتماعی و حتی عاشقانه باشد. این نوع شعر در جشنواره‌ها، مراسم مذهبی و جشن‌های مختلف اجرا می‌شود و برای ایجاد ارتباطی عمیق‌تر با مخاطبان و ایجاد احساسات مشترک بین افراد نقش مهمی ایفا می‌کند.

به دلیل تنوع زبان‌ها و فرهنگ‌ها در ایران، اجرای نوحه دشتی به تفاوت‌های بسیاری در سبک‌ها و مضامین منجر می‌شود.

گویش دشتی و (دشتی خوانی)

گویش دشتی، از دقیق‌ترین و از خالص‌ترین گویش‌های جنوب ایران است که اغلب کلمات اصیل فارسی در آن وجود دارد. دشتی گویش منطقه دشتی است که امروزه دو شهرستان دشتی و دیر را در بر می‌گیرد. نقطه مرکزی این گویش در مناطق دیگر استان بوشهر از جمله تنگستان هم کاربرد دارد و با گویش تنگسیری نزدیکی زیادی دارد. شاخه‌های این گویش از حدود جغرافیایی منطقه دشتی گذشته، تا بنادر ثلاث و توابع آن ادامه دارد و حتی در منطقه کوهستانی جم و ریز اغلب کلمات به صورت فصیح کتابی استعمال می‌شود.

نقش مداحی در مراسم ترحیم

یک مداح حرفه ای میداند که چه تصنیفی را در چه تایمی در مراسم بخواند و  بداند که اطلاعاتی در خصوص مرحوم به مداح داده میشود طبق آن اطلاعات زبان حال سوزناکی در قالب مداحی ارایه دهد .صدای مداح باید آنقدر حزن و سوز داشته باشد که مهمان ها را به گریه بیندازد.مداح که با گویش دشتی و دستگاهی موسیقی برای خواندن قطعات در گوشه شور آشناییت کامل داشته باشد

ما را در اینستاگرام دونبال کنید

گروه آوا و نوا

گروه آوا و نوا

امتیاز این مطلب
5/5

مطالب جذاب

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.