مداحی غمگین

امتیاز این مطلب
5/5

اشتراک گذاری در شبکه اجتماعی

مداحی غمگین

مداحی غمگین یکی از شاخه‌های موسیقی در مراسم ترحیم است که با اجرای آن در مراسم‌های عزاداری و مرثیه‌خوانی، احساسات تاسف و غم را در دل مخاطبان به اوج می‌رساند. این مداحی‌ها به کمک سبک آهنگسازی غمگین، شعرهایی که معمولاً به موضوعاتی از قبیل مراسم پدر یا مادر و یا در فراق جوان و مراسم عزاداری و سوگواری هستند، و با استفاده از صدای مداح با نی نوازی و سوز نی اجرا می‌شوند.

بخش اول: تعریف از مصیبت یا فاجعه‌ای که مداح در حال سوگواری آن است. بخش دوم: توصیفی از واقعه و صحنه‌های غم‌انگیز آن. بخش سوم: نشان دادن تاسف و تأثر مداح در مقابل این مصیبت و تأکید بر ارتباط شخصی و عاطفی او با موضوع. بخش چهارم: ابراز امید و اعتقاد به ظهور امام زمان و انتقام از ستمکاران.

 

به عنوان مثال، یک بخش از مداحی غمگین می‌تواند به شکل دکلمه در فراق مرحوم باشد:

“مصیبتی بر من افتاد که در دلم آتش اندوده است صحنه‌های رنج و درد، دل خسته ام را دریافته است

آه! آن مظلومی که به غربت فرستاده شد بینهایت غریب و تنها، در گلوی تنهایی گیرفته است

در بیدادم می‌لرزد همه کوچه و بازار می‌گریم بر سر قبرش، می‌سوزد

ذکر پدر

بردن نام پدر در هر شرایطی نام مقدسی است که به فرزندان قدر و تقویت می دهد وجود پدر در زندگی نعمتی بزرگی است که با وجود پدر  فرزندان در زیر سایه او زندگی خوبی دارند .دعا برای پدر و مادر بویژه، به هر زبان و هر شکلی که باشد پسندیده است؛ فرزندان می‌توانند به سلیقه خود هر نوع دعای خیری را در حق والدین خود داشته باشند. نیکی به والدین و دعای خیر برای آنان فرقی بین زنده بودن و بعد از مرگشان نیست؛ یعنی فرزند وظیفه دارد همیشه از درگاه پروردگار برای آنان دعا و استغفار نماید.
بهترین کاری که فرزند می‌تواند برای پدر و مادر خویش بعد از مرگشان انجام دهد، انجام واجباتی است که آنها در حال زنده بودنشان از انجام آن بازمانده‌اند؛ مانند حج، نماز، روزه، پرداخت بدهی مالی و عمل به آنچه وصیت نموده‌‌اند. فرزند خوب فرزندی است که هر آنچه در توان دارد نسبت به پدر و مادرش انجام دهد، اعم از دعا و خیرات.

مداحی با گروه موسیقی 

مداحی با گروه موسیقی به این صورت است که مداح با همراهی گروه موسیقی، نغمه‌ها و غم انگیز مرتبط با موضوعات ترحیم و ختم اجرا می‌کند. این گروه موسیقی می‌تواند از انواع سازها تخصص‌ مانند : نی، دف، تار، سه تار، ویولن، کمانچه، تشکیل شده باشد تا اجرایی زیبا و قوی را به همراه مداحی ارائه دهد. این نوع اجراها معمولاً در تالار ها منازل و یا سالن اجتماعات اجرا و برگزار میشود

مداحی  غمگین با گروه موسیقی شامل اجرای قطعات موسیقی ترتیب‌داده شده با صدای مداح یا خواننده است. برای اجرای مداحی، معمولاً مداح (صدای اصلی) همراه با گروه موسیقی به عنوان همراهی همکاری می‌کنند. گروه موسیقی می‌تواند از نوازندگانی که ابزارهای مختلفی مثل سازها و ترانه‌سراها دارند، تشکیل شده باشد.

برای آغاز،باید با دکلمه احساسی در فراق مرحوم شروع کنید که با محتوای مداحی مطابقت داشته باشند. سپس مداح می‌تواند با استفاده از صدای خود و همراهی گروه موسیقی، قطعات را اجرا کند. در مداحی‌ها، غالباً احساسات و ارزش‌های فرد فوت شده را به وسیله موسیقی و صدای مداح به مخاطبان منتقل می‌شوند.

با ما اینستاگرام همراه باشید

گروه آوا و نوا

گروه آوا و نوا

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
بیشتر بخوانید
تبلیغات