مراحل اجرای مراسم ترحیم و ختم  در مسجد

انجام مداحی و مرثیه سرایی در مجالس ختم

بعد از انجام مراسمات تشیع جنازه و خاکسپاری برگزاری مجلس ترحیم یکی از مهم ترین برنامه ها برای اموات میباشد که به آن مجالس یاد بود یا تذکر و ترحیم میگویند که شامل مجالس سوم هفتم چلم وسالگردمیباشد.اما از نکات مهم آن اجرای مداحی ومرثیه ثرایی توسط مداح است ساختار کلی و چارچوب مداحی در مجالس ترحیم ساختار خودش را دارد و باید نکات آن بخوبی رعایت گردد

اما نکته مهمی که درباره مداح مجالس ترحیم باید رعایت کرد انتخاب مداح

انجام فرآیند مداحی در مجالس ترحیم بدین ترتیب میباشد.

قرائت قران

مداحی

قرائت سوره الرحمن

سخنرانی

زیارت نامه

قرائت قران توسط قاری
بهتراست برای قرائت قرآن از قاریان برجسته که به قواعد صحیح قرائت آشنایی کامل دارند –بهره برد ولی در زمانی که قاری در مجلس نیست و درصورت لزروم معمولا خود ذاکرین اهل بیت (ع)و مداحان به قرائت قرآن می پردازند.

معمولا مرسوم است که قاری سوره ها و آیات مرتبط با مرگ و قیامت تلاوت شود مانند:

از سوره ها و آیات مرتبط با مرگ ، قبر و قیامت استفاده شود. مثل؛

آیات ۱۸۵ ـ ۲۰۰ سوره آل عمران .

آیات ۹۷ ـ ۱۱۸ سوره مؤمنون.

آیات ۵۶ ـ ۶۹ سوره عنکبوت.

آیات ۴۲ ـ ۷۵ سوره زمر.

آیات۱۵۲-۱۵۶ سوره بقره

سوره قدر.

سوره ق.

سوره واقعه.

سوره یاسین

روخوانی ، روانخوانی و تجوید صحیح رعایت شود

آیات ، با نغمات و دستگاههای قرآنی قرائت گردد نه با الحان مداحی. چراکه در روایات نقل شده است که قرآن را با الحان و آوای عرب تلاوت نمایید .

قرائت قرآن، برای گرفتن فاتحه ، اعلام خیر مقدم ، تعارف به تناول میوه ها و … قطع نگردد.

خوب است از وقت قرائت قرآن ، زمانی برای خواندن ترجمه تفسیری آن اختصاص داده شود تا مستمعین از محتوای آیات قرائت شده بهره کافی را ببرند.

قبل از شروع قرائت ، برای پیشگیری از صحبت و بی توجهی احتمالی مستمعین هنگام قرائت قرآن ، آیات و روایات مرتبط در اهمیت سکوت و توجه ، هنگام خوانده شدن قرآن ، بیان گردد. مثل آیه : «وَ إِذا قُرِئَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُوا لَهُ وَ أَنْصِتُوا لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ»

مداحی

در مجالس ترحیم اجرای مداحی قبل از منبر وسخنرانی برگزار میگردد چهارچوب کلی اجرای مداحی در مجالس ترحیم به دین شکل میباشد

الف)عرض تسلیت و تشکر

ب)جملات عربی ابتدای مجلس و عرض ادب به محضر امام زمان (عج)

ج)خواندن اشعار پند آمیز

د)شعر در فضیلت والدین و شهید و …

ه)حلقه اتصال مفهوم اول با توسل به اهل بیت

و)توسل و روضه خوانی

ز)مناجات و دعای پایان مجلس

ح)عرض تسلیت و تشکر

الف) در ابتدای مجلس مداح به معرفی مجلس ختم میپردازد و بعد از آن طبق معمول و رسوم مجالس ترحیم مداح به نیابتاز حاضرین به خانواده عزادار تسلیت میگوید و به نیابت از خانواده معزا از حضور کلیه افراد در مجلس تشکر مینماید

افراط در عرض تسلیت:

گاهی اوقات در مجالس شاهد هستیم در بعضی از مجالس بیش از آنکه باید از مقام شخص متوفی و یا بازماندگانش مورد تمجید قرار بگیرد ام ادر عرض تسلیت گفتن بیش از حد افراط انجام میگیرد که این امر جایز نیست و باید از این امر پرهیز کرد و حتی در مواردی در شهرهای دیگر لیست ای از طرف شرکت کنندگان در مجلس برگه ای از قبل آماده گردیده که درآن به صاحبان عزا تسلیت گفته شده است و جالب است که مداح خود را ملزم میداند که همه این برگه ها را با ذکر نام آورنده آن بخواند که این امر موجب اتلاف وقت در مداحی میگردد و مداح از اصل کار مداحی و مجلس گردانی خارج میشود و نمیتواند آنچه که باید در مداحی را در زمان مناسب به نحو احسن انجام دهد.

افراط در تشکر وقدردانی:

بعد از عرض تسلیت به خانواده معزا نوبت به تشکر از حاضرین در مجلس میگردد که معمولا مداح بطور کامل و خیلی خلاصه که وقت مجلس تلف نگردد و به اجرای برنامه های دیگر بپردازد اما متاسفانه در مجالس دیده شده که صاحبان عزا از افراد حاضر در مجلس بصورت خاص تشکر میکنند افرادی که از نهادها ارگانها وسازمانهای دولتی و همچنین مدیران رده بالای شرکتهای خصوصی که شاید همه آنها با تاج گل جهت عرض تسلیت با همراهان در مجلس حضور می یابند تقدیر میکنند و حتی اگر از مقامات بلند پایه کشوری و لشکری مثل سپاه و ارتش باشند چندین بار در طول مجلس نام آنها برده میشود که این کار به صلاح مجلس ختم نیست.

ب)جملات عربی ابتدای مجلس و عرض ادب به ساحت مقدس امام زمان(عج)

در مجالس و محافل ترحیم با توجه به در اختیار داشتن زمان کافی برای مداح و بعد از مقدمات اولیه و عرض تسلیت وتشکر برای شروع جملات عربی بطور تفصیل و کامل ارائه مینماید.

معمولا در این محافل عرض ادب شعری به محضر امام زمان مرسوم نیست و فقط به دعای فرج و اراده آیات و روایات در این مورد اکتفا میگردد اما در صورت مناسب بودن شرایط میتوان به عرض ادب شعری هم پرداخت که شرایط به دید مداح بستگی دارد.

خدمات تشریفات مجالس
خدمات مختلفی در حوزه مجالس ختم مورد نیاز است، سفارش                                                                                     اعلامیه، رزرو مسجد،  اتوبوس، تامین پذیرایی، تاج گل، تالار پذیرایی و …
ما در سایت آواو نوا جهت راحتی شما تمامی خدمات را در یک صفحه گرد آوری کرده ای

تا شما به راحتی بتوانید به این خدمات دسترسی داشته باشید.
جهت دیدن خدمات مورد نیاز می توانید به بخش زیر مراجعه نمایید.

https://t.me/avainavairtarhim