مراسم سالگرد

امتیاز این مطلب
5/5
سالگرد

اشتراک گذاری در شبکه اجتماعی

مراسم سالگرد

مراسم یادبود است که در سالروز برگزار شود. در واقع به یادبودکه در روزی از سال برگزار شود که نخستین رویداد در گذشته در همان روز از سال رخ داده، سالگرد می‌گویند.
برای مثال، اگر اولین رویداد، نخستین وقوع، یا افتتاح یک رویداد باشد، یک سال بعد اولین سالگرد آن رویداد خواهد بود؛ و به همین ترتیب دو سال بعد دومین سالگرد آن رویداد خواهد بود به سالگرد مرگ شخصی سالمرگ می‌گویند.

 

تشریفات مراسم سالگرد

 

از مهم ترین موارد و بخش های مراسم ترحیم ، برگزاری تشریفات مراسم سالگرد فوت می باشد. متوفی یک سال پس از مراسم خاکسپاری و به یاد و بزرگداشت متوفی بر سر مزار متوفی و یا در تالار ختم برگزار می گردد.

گام های مهم در نحوه برگزاری مراسم سالگرد 

به خاطرداشتن مشغله های فراوان مردم شاید کسی پس از یک سال ، روز فوت مرحوم را بخاطر نداشته باشد پس برای برگزار شدن هر چه باشکوه تر اینگونه مراسم ، باید مهمانان را دعوت نموده و با استفاده از چند راه این موضوع را یاداوری کنیم.در این روش ها دقت داشته باشید و فرایند ها را حتما رعایت کنید زیرا این نکات نتایج تحقیق و تجریه چندن سال گروه اوا و نوا در مراسم ختم است

 

قدم اول : دعوت از مهمان برای حضور در مراسم

چندین راه برای دعوت از مهمانان جهت حضور در مراسم سالگرد وجود دارد . فایل خام آگهی را توسط  طراح ( که قیبلا برای طرح مورد نظر خود سفارش داده اید) اعلامیه ترحیم طراحی شده را برای شما از طریق واتس آپ ارسال میکند و قبلا در اعلامیه تاریخ و ساعت و مکان مشخص کرده اید را برای همه بستگان و دوستان ارسال میکنید و ارسال طریق شبکه های اجتماعی و یا ارسال پیامک می باشد. 

قدوم دوم : ررزو تالار خوب برای مراسم چهلم

اگر صاحبان عزا تمایل داشته باشند که پس از مراسم سر مزار برای پذیرایی از مهمان ، آنان را به تالار مراسم ختم دعوت نمایند باید حداقل یک هفته قبل از برگزاری مراسم سالگرد فوت به رزرو تالار مراسم ختم اقدام نمایند.  می توان برای شام یا ناهار مهمانان را دعوت نمود ، منوهای مختلفی برای این مراسم وجود دارد مثلا می توان از کباب ها مختلف در کنار یک یا دو نوع خورش استفاده نمود. برای دیدین نمونه های تالار های مخصوص مراسم ختم در قسمت تالار ها بروید و اطلاعات هر یک از تالار ها را مشاهد کنید

گام سوم : رزرو صندلی و سایه بان بر سر مزار

 

جهت ادای احترام به مهمانانی که بر سر مزار مرحوم حضور پیدا می کنند ، می توان برای رفاه حال آنها از صندلی و میز و سایه بان استفاده نمود. شاید برخی از مهمانان به علت مشکلات جسمی و یا مسن بودن ، نتوانند در آن مدتی سرپا بایستند. بنابراین می توانند روی صندلی ها نشسته و در طول برگزاری مراسم راحت باشند ، استفاده از میز هم بسیار باکلاس و قابل قبول برای مهمانان می باشد برای رزرو خدمات میز و صندلی میتوانید به بخش اجاره اکو و مداح بروید
استفاده از سایه بان هم در فصول گرم و سرد موارد استفاده خود را دارد مثلا در روزهای گرم و یا در روزهای برفی بسیار مفید و کاربردی می باشد.

گام چهارم : تزیین قبر برای مراسم سالکرد فوت ( گل آرایی سنگ قبر )

از زیباترین خدمات ترحیم در مراسم سالگرد متوفی ، گل آرایی دور سنگ قبر مرحوم می باشد. گل های مورد استفاده در آن طبق سلیقه شما صورت می پذیرد مثلا می توان از گل داوودی , گلایل , شب بو و آنتریوم استفاده کرد

این مورد با در نظر گرفتن مقدار هزینه ای که شما در نظر گرفته اید انجام می شود.

گام پنجم : تاج گل سر مزار

تاج گل می تواند به زیبایی مراسم سر مزار و یا مراسم چهلم متوفی کمک نماید. این تاج گل ها به صورت طبیعی و شبه طبیعی وجود دارند. مثلا می تواند از دو عدد تاج گل مختلف بر سر مزار متوفی استفاده نمود. یکی از آنها را بالای قبر مرحوم و دیگری را در محلی که مهمانان نشسته اند جای داد.

گام ششم : هماهنگی با گروه موسیقی سنتی و عرفانی

جهت برگزاری مراسم چهلم در تالار و یا بر سر مزار ، می توان از گروه موسیقی نیز استفاده کنید. این گروه به خواندن اشعار عرفانی و غزلیات می پردازند. گروه متشکل از یک خواننده و نوازنده نی و دف بهره می برد. این آیتم کاملا سلیقه ای بوده برای سر مزار میتوانید از خدمات مداحی با نی و سیستم صوتی استفاده کنید و در تالار و یا منزل از گروه موسیقی سنتی بهر بگیرید

 تزیین سفره سر مزار یا تزیین میز سالگرد فوت ( میز ترحیم )

بر سر مزار متوفی میزی قرار می دهند که به میز ختم معروف می باشد. روی این میز پارچه مشکی و ترمه پهن نموده و عکس گل آرایی شده متوفی به همراه شمع و جاشمعی قرار می دهند. و اینکه می توان دیس های حلوا ، خرما و میوه را نیز بر روی آن جای داد.

گام هفتم : رزرو مهماندار مراسم سالگرد

در برگزاری سالگرد مهم ترین نقش را مهماندار انجام میدهد. شما در نظر بگیرید که بهترین اقلام پذیرایی در مراسم وجود داشته باشد اما اگر امر پذیرایی درست و بجا انجام نشود هیچ کس از برگزاری آن راضی نخواهد بود. هر مهماندار برای خود یک وظیفه تعریف شده دارد که تا پایان مراسم باید آنرا به درستی انجام دهد.

پذیرایی سالگرد فوت می تواند به شرح زیر قابل اجرا باشد :

 پذیرایی در تالار ختم : مرسوم است پس از بازگشت از مزار متوفی مهمانان را به تالار جهت صرف ناهار یا شام دعوت نماییم. شما می توانید طبق سلیقه و البته بودجه ای که در نظر گرفته اید منوی خود را انتخاب نمایید.

متن سالگرد فوت مادر

با احترام به شما که به ما درخواست در زمینه سالگرد مادر کرده‌اید. و اکنون قصد دارید که یک متن به مناسبت سالگرد فوت مادرتان بنویسید. این یک موضوع حساس و ناراحت‌کننده است، اما ما سعی خواهمیم کرد که بهترین کمک را برای شما ارائه دهم.

ما به شما درگذشت مادر عزیزتان را تسلیت می‌گویم. این موضوعی است که هیچ کسی نمی‌تواند به جای شما قرار بگیرد و درد و تلخی آن را بفهمد.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید تسلی بخش ناراحتی شما شود، نوشتن یک نامه به مادرتان است. در این نامه، می‌توانید به او درباره خاطراتی که با او داشتید، احساساتتان و افکارتان درباره او را بیان کنید

عزیزم، سالگرد فوت مادرتان را به شما تسلیت می‌گویم. فراز و نشیب‌های زندگی باعث می‌شود ما همیشه به خاطر خاطرات و لحظاتی که با افرادی که دوستشان داریم به سر می‌بریم، احساس نوستالژی و دلتنگی کنیم. مادران بهترین دوستان، راهنماهای واقعی ما هستند که همیشه به ما عشق و محبت می‌دهند. به همین دلیل، از دست دادن مادر، یک تلخی بسیار بزرگ در زندگی ماست.

اما به جای اینکه در حزن خود فرو روید، بهتر است که به خاطر خاطرات خوبی که با مادرتان داشتید، سپاسگزاری کنید. شاید بهترین راه برای یادآوری این خاطرات، نوشتن یک نامه یا متنی به مناسبت سالگرد فوت مادرتان باشد.

شروع متن خود با یک عبارت تسلیت: بهتر است با عبارتی کوتاه و ملایم شروع کنید که ابراز تأثر و تسلیت شما را به خانواده‌تان نشان دهد.

به خاطر بیاورید چگونه مادرتان برای شما مهم بود از خاطرات و لحظات خوبی که با مادرتان داشتید، یاد کنید و از عشق، محبت و حمایتی که از شما به خود نشان داد، سخن بگویید. ممکن است در مدت زندگی‌تان با او خیلی لحظات خوشی داشته باشید که در اینجا می‌توانید به آن‌ها اشاره کنید. یادآوری این لحظات، شما را به خاطر خوب مادرتان به یادش می‌آورد و به شما کمک می‌کند که در این موقعیت سخت، کمی شادی پیدا کنید.

تأثر شما از رفتن مادرتان را بیان کنید: بیان احساسات خود به خاطر فقدان مادرتان و ابراز تأثر خود از این موضوع، نشان می‌دهد که چقدر ارزش قائل هستید به او و اینکه برای شما چقدر مهم بود.

متن سالگرد فوت پدر

با نهایت تاثر و تاسف، سالگرد فوت پدر عزیزتان را تسلیت می‌گویم. این روز سختی است برای شما و خانواده‌یتان و همه کسانی که پدر شما را دوست داشتند و از او محبت می‌ورزیدند. پدر یکی از مهمترین و ارزشمندترین افراد زندگی شما بوده است. او نه تنها پشتیبان، نگهبان و راهنمای شما در زندگی بوده، بلکه یک نمونه کامل از شجاعت، صبر و انسانیت بود. او همواره در کنار شما بوده، شما را با خودش به رشد و پیشرفت تشویق می‌کرد.

با فوت پدر، یک حادثه دردناک در زندگی شما به وجود آمده است. اما شما همیشه می‌توانید به یادی از او با آرامش و احترام بازگردید و از یادگاری‌های او بهره‌مند شوید. خاطرات، اندکی از رفتگان را برای همیشه در دهن خود داشته باشید

با ما در اینستاگرام همراه باشید

گروه آوا و نوا

گروه آوا و نوا

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
بیشتر بخوانید
تبلیغات