مراسم سوم

مراسم سوم

مراسم سوم

روز سوم درگذشت فرد، مجلس ترحیمی برپا می کنند. که در واقع به مفهوم عزاپُرسی از خانواده مصیبت دیده است.به معنی مجلس ختم و ترحیمی است که پس از سه روز عزاداری برگزار می شود این مجلس ترحیم به یاد شخص درگذشته برگزار می گردد. در این مجالس افراد با صاحب عزا همدردی کرده و در غم او خود را شریک می دانند البته امروزه مراسم سوم یا هفتم رو یکی میکنند به خاطر یک سری شرایط که بعضی خانوانده ها دارند در واقع نزدیکان اعزا دار باید تا ۳ روز فرد داغ دیده رو تنها نگذارند تا فرد داغ دیده احساس تنهایی نکند و به فرد داغ دیده  آرامش منتقل کنند وافراد نزدیک بتوانند حداقل تا ۳ روز مرحم دل داغ دار باشند

روح، سه روز بر روی زمین!
همچنین در دیانت زردشتی روز سوم  یعنی از نیمه عصر تا طلوع ستارگان، نیز نام گذاری شده. مسلمانان معتقد بودند که روح پس از جدا شدن از جسد، سه روز روی زمین می ماند و اتصال خود را با تن حفظ می کند. در این سه روز به خاطر روح، مراسم و نیایش هایی که در پنج نوبت از شبانه روز انجام می گرفت.

سه روز مراسم عزاداری 

در اسلام، سنت تسلیت دادن به اقوام فرد فوت شده بسیار مورد تأکید قرار گرفته شده است. تسلیت و دلداری دادن به مصیبت زدگان بسیار واجب است این توجه و تسلیت دادنِ خانواده عزادار تا سه روز توصیه و تأکید شده است، مشخص می شود در آیین اسلام نیز به خاطر شرایط خانواده عزادار وظیفه طعام دادن به ایشان بر عهده اطرافیان و نزدیکان خانواده متوفی می باشد.در زمینه مراسم سوگواری در ایران اسلامی نیز توجه به مسائل فقهی و شریعت اسلامی و همچنین آداب و رسوم خاصی که مردم برخی از مناطق در ایران داشتند حائز اهمیت است. در مورد مسأله مورد بحث نیز در کتب فقهی این دوران به سه روز طعام دادن خانواده مصیبت دیده که باید از طرف اطرافیان انجام شود اشاره شده است.
اساس مراسم سوگواری بر مرده همان سه روز بوده است. در این زمینه مجلس ختمی گرفته می شد و هر کس یک حزب از قرآن را تلاوت می کرد و علما در این مجالس به موعظه می پرداختند. اگر مجلس عزا برای بزرگان و علما بود در این نوع مجالس عزاداری رسم بر این بوده که به فقرا و مساکین صدقه و غذا می دادند. در ذکر آداب تعزیت رفتن در این سه روز به خاطر رعایت کردن احوال خانواده ها، برای تعزیت به یک بار رفتن باید بسنده کرد.

با ما در اینستاگرام همراه باشید

گروه آوا و نوا

گروه آوا و نوا

امتیاز این مطلب
5/5

مطالب جذاب

Instagram WhatsApp WhatsApp
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.