موسیقی عرفانی

موسیقی عرفانی

موسیقی عرفانی

با به روز شدن اجرای مراسم ترحیم روش برگزاری شکل دیگری به خود گرفته و مراسم از شکل مذهبی گرایش پیدا کرده است و به سمت گروه عرفانی و شکل امروزی و کلاسیک تر به خود گرفته است هنر موسیقی در مراسمات ختم راه خودش را پیدا کرده از نظر ما موسیقی یک دارو است که روح و روان افسرده را درمان میکند
و هر انسانی بعد از گوش کردن به موسیقی دیگر نمیتواد از موسیقی جدا شود

موسیقی عرفانی در مراسم ختم یکی از مؤثرترین و پرطرفدارترین عناصر است که برای خلق فضایی صمیمانه و پراحساس در این مراسم استفاده می‌شود. در ادامه، به بررسی بیشتر این موضوع پرداخته خواهد شد. ابتدا باید بگوییم که موسیقی عرفانی از نظر فرهنگی و هنری در ایران دارای یک میراث بسیار قدیمی و فراوان است. موسیقی عرفانی، معمولاً شامل سبک‌های مختلفی از جمله، مولوی، حافظی، نظامی، و… می‌شود. این سبک‌های موسیقی عرفانی در مراسم ختم به شکلی غم انگیز به کار گرفته می‌شوند که بر احساسات مردم تاثیرگذارند و آنها را به حضور قلبی و جانی در مراسم دعوت می‌کنند.

در مراسم ختم، موسیقی عرفانی به عنوان یک وسیله برای ایجاد فضایی از انس با خدا و یاد عزیز ار دست رفته در بین مردم به کار گرفته می‌شود. در این موسیقی‌ها، غالباً از سبک‌های غم انگیز و سرورآمیزی استفاده می‌شود تا برای مردم فضایی آرامش بخش و مهیج ایجاد شود. به علاوه، در بعضی از مراسم ختم، از موسیقی عرفانی به شکلی غمگین و نوحه‌ای نیز استفاده می‌شود تا مردم را به اشک و غم فرو برده و آنها را به یاد آوری کند که همه ما در نهایت باید به این دنیا واگذار شویم.

 

حضور موسیقی در مراسم ترحیم

حضور موسیقی در مراسم ترحیم یکی از عناصر مؤثر و پراهمیت است که برای خلق فضایی از تسلی و آرامش در مراسم ترحیم به کار گرفته می‌شود.

ابتدا باید گفت که موسیقی در مراسم ترحیم معمولاً به شکلی غمگین و نوحه‌ای به کار گرفته می‌شود که برای تسکین احساسات خانواده و دوستان فوت شده مؤثر باشد. موسیقی در این مراسم به عنوان یک وسیله برای ایجاد فضایی از انس با خدا و دعا به کار گرفته می‌شود. در این موسیقی‌ها، غالباً از سبک‌های مختلفی از جمله  موسیقی عرفانی همراه با ساز های نی . دف . تار. سنتور . و غیر .. به همراه خواننده عرفانی که اشعاری از مولوی، نظامی، حافظ . سعدی  و… گفته می‌شود تا برای حاضران در مراسم، فضایی از تسلی و آرامش ایجاد شود.

همچنین، موسیقی در مراسم ترحیم به عنوان یک وسیله برای یادآوری خاطرات و لحظات خوبی که با فرد فوت شده سپری شده بود، به کار گرفته می‌شود. با گوش دادن به موسیقی در مراسم ترحیم، حاضران به یاد این خاطرات و لحظات خوب می‌افتند و با این فکر که فرد فوت شده در آرامش است، تسلیم مقدر می‌شوند.

در مراسم ترحیم، علاوه بر موسیقی، از دیگر عناصر هنری مانند شعر، نوحه، داستان و… نیز استفاده می‌شود. همه این عناصر با هم به شکلی هماهنگ و متناسب به کار گرفته می‌شوند تا برای حاضران در مراسم، فضایی صمیمی و پراحساس ایجاد شود  آمدن موسیقی در مراسم ترحیم شکل اجرای مراسم ترحیم به گونه ای دیگری شده است سبک و سیاق مراسم به سوی دیگری رفته و تمایل دارند گوش بدهند به  تصنیف ها و موسیقی آرامش بخش که دوای درد صاحب عزا و مهمان باشد مردم دیگر روش مداحی و نمک پاشیدن بر زخم داغ داران را نمی پسندند هدف از اجرای گروه سنتی این است که برای بازماندگان یاد و خاطره مرحوم زنده شود و با روش و اجرای گروه سنتی مرحم دل داغ دیدگان شوند

 

موسیقی در ایران زمین همیشه ماهیتی آیینی داشته و برای دعا، نیایش و نزدیک شدن به خداوند به کار می رفته
است. موسیقی عرفان در اشعار و قطعات ماندگار همواره هویدا است. از دیگر سو وقتی از اصالت موسیقی
ایرانی سخن میگویم ، باید شاخصه های این اصالت ها تعریف کنیم
راه پیدا کردن موسیقی در مراسمات ختم در تالار ها و مزار ها و منازل ها اجرای عرفانی به خود گرفته
در سر مزار بهشت زهرا مداحی با نی نوازی صورت میگیرد و در جاهای غیر از مزار ساز های عرفانی
نی و دف و تار استفاده میشود . از موسیقی اصیل ایرانی در مراسم استفاده میشود

 

واژه عرفان

عرفان که به معنی راه روشی است که شناخت خدا و انس با او توصیف شده است
در ذات موسیقی ایرانی نهفته است. جمعی دیگر از هنرمندان و موسیقیدانان بر این
اعتقادند که در نوعی از موسیقی ایرانی »عرفان« با رنگ و
لعاب مشخص تری جریان دارد

هنر موسیقی

 

اگر هنرمندی در این حوزه ها توانست بهترین موسیقی
را ارایه کند، به طوری که در مخاطب ایجاد حسی از
خلوص و اتصالی روحانی کند، پس در اساس، موسیقی
عرفانی را خلق کرده است.

حضور موسیقی عرفانی در ایران

 در موسیقی ایرانی و حضور برخی سازها چون تنبور و دف چنین به نظر می آید که در بعضی مناطق ایران به ویژه کردستان، این سازها حضوری پررنگ تر دارند،موسیقیِ عرفانی اصطلاحی است که می تواند طیف گسترده ای از معنا را دربر بگیرد و در طول تاریخ پس از اسلام، مصادیق بسیاری از موسیقی به وصف عرفانی توصیف شده است. البته گرایش جوان ها بیشتر به سمت و سوی موسیقی پاپ رفته و حضور موسیقی سنتی کمتر شده البته در جشن ها و مهمانی ها و موسقی سنتی عرفانی در محافل ترحیم و شعرخوانی جای خود را باز کرده

نقش ساز

نی ساز مقدس اهل حق است. همان طور که دف ساز مذهبی بین درویشان است. آوازهای مذهبی که با نی اجرا میشوند بسیار متنوع و پرشمارند. قطعات موسیقی مذهبی چنان با نی مینوازند که صدای چند ساز هماهنگ و هارمونیک از یک ساز نی ساده برمیخیزد و دفنوازی نیز در مجالس ذکر و سماع توسط چند دف زن ماهر، هماهنگ نواخته میشود که پژواک صدا را چندین برابر میکند تا ضمن خلق فضایی ربانی، اشارتی باشد به عالم الهوت.

آهنگ عرفانی خدا

آهنگ “خدا”، اثری از هنرمند ایرانی به نام عرفان، به موضوعات دینی و معنوی می‌پردازد. این آهنگ ممکن است مفاهیمی از ایمان، تفکرات مذهبی، و ارتباط انسان با خدا را دربرگیرد. معمولاً آهنگ‌های عرفانی به منظور ایجاد احساسات معنوی و ارتقاء روحیه مخاطبان ساخته می‌شوند. برای شنیدن دقیق ترین توضیحات درباره این آهنگ، می‌توانید به منابع معتبر موسیقی و معنوی مراجعه کنید. با این حال، به عنوان یک هنرنما گفته می‌شود که عرفان از هنرمندانی است که در آهنگ‌سازی موضوعات دینی و معنوی را به صورت هنری و همچنین تاثیرگذار به تصویر می‌کشد.

آهنگ‌های عرفانی ممکن است به موضوعاتی چون ایمان، عشق به خدا، انسان و مسیر روحی او، تلاش برای بهبود رابطه با خدا، دستیابی به صفات معنوی و… اشاره کنند. اغلب از اشعار و کلماتی با محتوای عمیق و معنوی استفاده می‌شود تا به شنوندگان کمک کند تا در فهم بهتری از جهان دینی و دنیای روحانی عمل کنند.

تاریخ موسیقی در ایرانی 

در ایران نیز، موسیقی از قدمتی دیرینه برخوردار است و تقریبا مطابق شواهد و اسناد تاریخی موجود، می توان رد پای آن را تا دوران اساطیری و پیشا‌تاریخی دنبال کرد. در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان تاریخ موسیقی ایرانی را به پیش و بعد از اسلام تقسیم کرد . موسیقی هنری است که پیش از اختراع زبان و خط و گفتمان در همه‌ی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها جریان داشته است. به نحوی که در مراسم آیینی قبایل و بعدها در نظام کار به هنگام زراعت و مشاغل جمعی دیگر، ابزاری برای هماهنگی و ارتباط به شمار می رفته است موسیقی عرفانی
سنگ‌نوشته‌ها، حکاکی‌ها، شاهنامه‌ی فردوسی و اشعار منوچهری و فرخی، تندیس‌ها، نوشته‌های تاریخی هرودت مورخ یونانی، متون زرتشتیان و کنده‌کاری بر روی ظروف، از جمله منابعی هستند که می‌توان تا حدودی نام، شکل و کاربرد آلات موسیقی، چگونگی ساخت برخی سازها، کارکرد موسیقی در مراسم اجتماعی، درباری و مذهبی و نام موسیقی دانان و نغمات را از آنها استخراج نمود. در این مقاله به سیر تحول موسیقی در ایران و تاریخچه موسیقی ایران می‌پردازیم

لیست تصنیف هایی عرفانی که در مراسم ختم اجرا میکنند

 •  تصنیف گل پونه ها
 • تصنیف سوغاتی از هایده
 •  تصنیف رفتم رفتم رفتمو بار سفر بستم
 •  عاشقی ممنوع از ( رضا بهرام )
 • کجا باید برم از( روزبه بمانی)
 • یادت میوفتم از( محسن ابراهمین زاده)
 • فصل پریشان شدنم را ببین (علی زندوکیلی)
 • سلام آخر از (احسان خواجه امیری )
 • چرا رفتی از (همایون شجریان )
 • عجب رسمیه ( رسول نحفیان )
 • ساغرم شکست ای ساغی ( مرضیه )
 • دستای تو ( داریوش )

با ما در  اینستاگرام همراه باشیدموسیقی عرفانی

گروه آوا و نوا

گروه آوا و نوا

امتیاز این مطلب
5/5

مطالب جذاب

Instagram WhatsApp WhatsApp
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.