گروه موسیقی

امتیاز این مطلب
5/5

اشتراک گذاری در شبکه اجتماعی

گروه موسیقی سنتی عرفانی در مراسم ختم اجرای بسیار متفاوتی داردگروه تشگیل شده از ساز های سنتی و خاطره انگیز است

موسیقی سنتی ایرانی فرهنگ ما ایرانیان است. زیبایی و گوش‌نوازی فراز و فرودهای این فرهنگ اصیل در نوع خود بی‌نظیر است. این موسیقی ریشه‌ای چندهزارساله دارد و در زمان شکل‌گیری تمدن ایلامی‌ها پا به عرصه گذاشته است.این موسیقی به‌لطف جذابیت‌های ذاتی خود و به‌همت هنرمندان ایرانی زنده مانده و سینه‌به‌سینه و نت‌به‌نت همچون میراثی گران‌بها به نسل جوان امروزی منتقل شده است. گروه‌های موسیقی و هنرمندانی که در زمینه موسیقی سنتی ایرانی فعالیت می‌کنند، در حفظ این میراث انکارناپذیر است.

 

 

نمونه گروه موسیقی عرفانی

 

موسیقی ایرانی ممکن است هم به شکل آوازی و هم با ساز اجرا شود.

از جمله رایج‌ترین سازها در این موسیقی، ساز زهی-زخمه‌ای تار و سه‌تار، سنتور. ساز زهی-کششی کمانچه، ساز بادی نی، همراه با ساز ضربی یا کوبه ای مانند دف. تنبک هستند علاوه بر آن‌ها سازهای دیگری نیز که در ایران وجود دارند، ممکن است استفاده شوند؛

 سازهای موسیقی عرفانی سنتی:

  • زخمه‌ای:دیوان، دوتار، عود (بربط)، تنبور، چگور، رباب، قانون، چنگ
  • کششی: قیچک، سرود.نی .نی انبان
  • سازهای بادی: نرمه‌نای، نی انبان، کرنا، بالابان، دوزله، سرنا، نفیر، دونیه، شمشال
  • سازهای ضربی: دایره، دهل، تنبک، نقاره، سنج، طاس، دف

همچنین از اواخر دورهٔ قاجار تحت تأثیر موسیقی اروپایی سازهای غربی مانند فلوت، پیانو و کلارینت (قره‌نی) نیز برای نواختن موسیقی دستگاهی ایرانی استفاده می‌شدند. در این میان ویولن جایگاه خاصی در موسیقی ایرانی پیدا کرد به طوری که سال‌ها کمانچه را از صحنه خارج کرده بود.

گروه موسیقی در مراسم ترحیم

البته در خصوص مراسم ترحیم معمولا ۳ تا ساز استفاه میشود ماننده ساز نی، ساز دف، ساز تار. این سه تا ساز بیشترین کاربردن را دارند. البته بسیار سلیقه ای است

روش اجرای مراسم با گروه موسیقی عرفانی بسیار متفاوت است. راه و روش خودش را دارد زیرا بیشتر از تصنیف های خاطره انگیز در این روش مراسم انتخاب میشود و برای صاحبین عزا حکم تسکین درد را دارد.حتما باید سعی کنید نمونه کار گروه موسیقی را دیده و بعد هماهنگی لازم را انجام دهید.

حضور گروه موسیقی در مراسم ترحیم، به عنوان یکی از رسم‌های قدیمی و پرطرفدار در بسیاری از فرهنگ‌ها، مورد استقبال قرار گرفته است. این مراسم‌ها که معمولاً به منظور گرامیداشت فردی که درگذشته و همچنین برای تسلیت خانواده و دوستان او برگزار می‌شوند، اغلب با همراهی گروه‌های موسیقی به نمایش گذاشته می‌شوند.

حضور گروه موسیقی در مراسم ترحیم، به دلیل قابلیت خلق یک فضای متفاوت و بی‌نظیر، که قادر است احساسات مخاطبان را به خوبی بازتاب دهد، بسیار مورد استقبال است. اجرای قطعات موسیقی، می‌تواند در این مراسم‌ها، احساسات عمیقی را در مخاطبان برانگیخته و به آن‌ها کمک کند که با تجربه درد و غم، بهتر مقابله کنند.

گروه موسیقی می‌تواند با مضامین مرتبط با مرگ، جانشینی برای غصه و اندوه در مراسم ترحیم باشد. از جمله قطعاتی که در این مراسم‌ها اجرا می‌شوند، می‌توان به موسیقی‌های سنتی، آواز، نوا، و قطعات موسیقی متن فیلم و سریال اشاره کرد که موضوعاتی مانند مرگ، از دست دادن عزیزان، درد و غم و اندوه را به تصویر می‌کشند.

بنابراین، حضور گروه موسیقی در مراسم ترحیم می‌تواند به عنوان یکی از عواملی مؤثر در ایجاد فضایی حزن انگیز باشد

با ما در اینستاگرام همراه باشید

گروه آوا و نوا

گروه آوا و نوا

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
بیشتر بخوانید
تبلیغات